Uživajte u ljetu slobodno! Ili zašto ljeti nositi dnevne kontaktne leće?
Međutim, postoji i razlika između kontaktnih leća, no toga su svjesni samo iskusni nositelji leća.
Prednosti kontaktnih leća u odnosu na naočale dobro su poznate većini nas, jer na tu temu možete puno čuti i čitati:
- Udobne su
- Ne klize kad je vrućina
- Pružaju osjećaj slobode
- Ne uokviruju vidno polje
- Niti vas tjeraju da birate između naočala i sunčanih naočala
Prvo, razlikujemo ih prema materijalu (tvrde ili meke), vrsti (sferične, asferične, torične, obojene itd.), a takodjer i prema vrijemenu nošenja. Postoje i kontaktne leće koje se mogu nositi jednom mjesečno, jednom ili dva puta tjedno, kao i one koje se mijenjaju svakog dana.
Mnogi ljudi se opredjeljuju za dugotrajne kontaktne leće, što je općenito jako dobra odluka, jer kutija traje nekoliko mjeseci, ovisno o pakiranju. No, također je istina da su ljeti leće izložene učincima s kojima se ne susrećemo u ostatku godine, i koji se ne mogu spriječiti dvotjednim ili mjesečnim kontaktnim lećama.
Pa se sad malo usredotočimo na to zašto je praktičnije nositi dnevne kontaktne leće tijekom toplijih mjeseci!
Manje vremena, više slobode i više higijene!
Ljeto je vrijeme za kupanje, praznike, festivale. Dočekati spremno sve što ljeto nosi nije lako za osobu koja nosi kontaktne leće. Osim leća, potrebna Vam je svako jutro i navečer otopina za njegu, kutijica za odlaganje i higijenski prostor u kome možete navečer sigurno ukloniti, očistiti i spremiti leće. Nakon umorne noći ili boravka u kampu, šatoru, možda nećemo moći stvoriti prikladno okruženje za dobro naviknutu, malu seansu.
Nošenje dnevnih kontaktnih leća u takvim i sličnim situacijama neprocjenjivo je:
Prije svega, pomoću njih štedimo vrijeme: nema potrebe gnjaviti se čišćenjem i njegom ujutro i navečer. Novu leću samo raspakiramo, stavimo u oči, a navečer je možemo bez brige baciti.
Drugo, možemo uštedjeti novac i prostor i za novčanik i za putnički kovčeg, jer ne moramo nabavljati i pakirati veliku bocu tekućine za njegu. Svi znamo da se u ovom slučaju računa čak i jedan slobodni kvadratni centimetar!
Treće, ne smijemo zaboraviti ni higijenske aspekte: budući da se svako jutro nova dnevna kontaktna leća stavi u oko, manje je vremena i mogućnosti za taloženje naslaga, baš kao što i bakterija. Tako uvijek svježa i glatka površina leće nikada ne nadražuje oči, ne isušuje ih, pa čak i smanjuje mogućnost alergijskih simptoma.
U opasnim vodama
Voda u bazenima, ali čak i prirodne vode, sadrže bakterije i parazite koji mogu oštetiti kontaktne leće i, još gore, oči. A klor je možda jedna od najopasnijih tvari s kojima dolazimo u kontakt tijekom plivanja. Nažalost, to se ne može potpuno ukloniti s kontaktnih leća, pa je jedino sigurno rješenje korištenje dnevnih kontaktnih leća, koje se tada mogu bez problema odbaciti i zamijeniti novim.
Kontaktne leće za jednokratnu upotrebu, također za povremeno nošenje
Prednosti dnevnih kontaktnih leća su neporecive, pa ih vrijedi imati, čak i ako ih nosite samo za povremene izlete, blagdane ili festivale, uz leće koje se duže nose. Pomoću njih možete spriječiti da Vam neugodna i bolna infekcija oka pokvari dugo očekivani program ili odmor.
Prije odabira dnevnih kontaktnih leća, preporučljivo je posavjetovati se sa specijalistom za kontaktne leće ili oftalmologom koji će Vam pomoći da odlučite koje su najbolje dnevne kontaktne leće za Vas.